PROF DR METIN OZATA
GIZLI SEKER DIABET METABOLIZMA ENDOKRIN UZMANI
Ana Sayfa      DIYABET      DIYABET EMPOTANS

DIYABET EMPOTANS

PROF DR METİN ÖZATA
Diyabet erkekte ve kadında ayrı cinsel problemler yaratıyor. Erkek şeker hastasında cinsel birleşme için “yeterli ereksiyonun sağlanamaması ya da sürdürülememesi” olarak tanımlanan ereksiyon fonksiyon bozukluğu  en sık görülen cinsel bozukluktur. Seksüel ilişkiye sağlayacak ereksiyon olmamasına empotans denir. Penise giden kan akımının bozulması empotans yapar. Yaşın ilerlemesiyle sıklığı artar.  Şeker hastası erkeklerde ereksiyon problemi sıklığı %28’dir. 50 yaşın üzerinde sıklığı %50’ye varır.  Kan şekeri yüksek seyredenlerde, sigara içenlerde, kolesterol veya trigliserit düzeyi yüksek olanlarda daha fazla görülür. Kullanılan bazı ilaçlar da ereksiyon problemi yapabilir. Bazı tansiyon ilaçları, antidepressan ilaçlar, mantar ilaçları, antihistaminik ilaçların bazıları da ereksiyon sıkıntısı yapabileceğinden kullandığınız ilaçları doktorunuza belirtmeniz gerekir.
Eşler arasındaki ilişki problemleri birincil ya da alevlendirici bir faktör olabileceği için, hastalarla yapılan görüşmeler eşleri yanındayken yapılmalıdır. İlişkide başarılı olamama sıkıntısı ve ilişki problemleri üzerinde araştırma yapılması gereken alanlardır.
Empotans her zaman şeker hastalığına bağlı değildir. Empotans şikayeti ile başvuran her 3 şeker hastasından birisinde psikolojik neden vardır. Bu nedenle cinsel ilişkide bir defa başarısız olundu diye hemen korkmayınız. Penisteki sertleşme olayı insan psikolojisiyle çok ilişkilidir. Çok stresli, yorgun ve yoğun çalışma durumlarında empotans olabilir ve bunun şeker hastalığı ile ilgisi yoktur.

Empotans yapan hastalıklar şunlardır:
•    Şeker hastalığı
•    Böbrek hastalığı
•    Kronik alkolizm
•    Multipl skleroz
•    Damar sertliği (ateroskleroz)
•    Damar hastalıkları

Empotans şikayeti olan bir erkekte
•    Kan sayımı
•    İdrar analizi
•    Kan yağları
•    Hormonlar (FSH, LH, Prolaktin, Testosteron, TSH) bakılır.

* Empotansın psikolojik mi yoksa şeker hastalığından mı kaynaklandığı nasıl anlaşılır?
-  Çok kolay anlaşılır. Sağlıklı erkeklerde gece ve sabah peniste sertleşmeler olur. Eğer erkekte bu sertleşmeler oluyor ancak cinsel ilişki sırasında başarısız oluyorsa psikolojik rahatsızlık vardır. Ancak gece ve sabah sertleşmeleri olmuyarsa o zaman bedeni bir rahatsızlık var demektir ve araştırma yapılır. Bu nedenle yukarıda belirtilen hormon tetkikleri ve penis doppler ultrasonu gerekir.
Psikolojik nedenler bir psikolog yardımıyla çözülür. Tedavide ereksiyona faydası olan ilaçlardan faydalanılır. Sildenafil sitrat’ın ve yeni çıkan diğer ilaçların tip 2 diyabetli erkeklerde, glisemik kontrol zayıf ve kronik komplikasyonlar gelişmiş olsa bile, iyi tolere edildiği ve ereksiyon probleminin iyileştirilmesinde etkin olduğu bildirilmiştir. Baş ağrısı, yüzde kızarma, midede gaz ve baş dönmesi gibi yan etkileri olabilir. Bu ilaçlar nitrat türü ilaç kullananlarda kullanılmaz. Bu tür ilaçlar doktorun haberi olmadan kullanılmamalıdır.  
İlaçların faydalı olmadığı hastalarda diğer tedavi yöntemleri uygulanır. Bunlar cerrahi olarak penis protezi, veya vakum cihazları kullanımıdır.
Kadın şeker hastalarının bazılarının sekse olan ilgileri azalır. Bunun nedeni çoğunlukla depresyon veya yorgunluk hissidir. İlişki sırasında vajina kuruluğundan dolayı cinsel ilişkinin ağrı yapması da bir neden olabilir. Depresyon veya sıkıntı varsa bir psikoloğa gitmek veya ilaç kullanmak faydalı olabilir. Cinsel ilişki sırasında ağrı oluyorsa östrojen kremleri faydalı olabilir. Bu amaçla kadın doğum uzmanı ile görüşülmesi gerekir.